2018 Official Selection

 

 

And the nominees are…

 

    Best Fiction/Drama

  • Charlotte – Anthony Thornton-Hopwood
  • Grimaldi – Jordan Conway
  • Longing – Joey Chan
  • Misappropriation – Ana Maria Ferri
  • Motherhood – Alasdair Mackay
  • Till The Sun Comes in The Sky – Alexe Landgre

 

 

    Best Factual/Documentary

  • Every day the Same Thing Will Bloomfield
  • Jab Jab – Thomas Harrad and Reuben Millns
  • Pro Hours – Josh Lawson
  • Timbo – Peiman Zekavat

 

 

    Best Animation & CGI

  • Ho_pe02 – Francesco Bruno Sorrentino
  • Nostalgia – Abdur Rehman
  • Playing House – Cenk Koksal
  • Ready for a Baby – Anastasia Dyakova
  • Suspended – Aleksandra Hildebrandt

 

 

    Best Fantasy

  • Goldfish John Rees
  • Misappropriation Ana Maria Ferri

 

 

    Best Horror/Sci fi

  • Envy – Sam Hoggarth
  • Lullaby – Oliver Langewitz
  • The Black Bull Incident: Episode 3 – None of You Left – Rob Wright

 

 

    Best Comedy

  • A22- Eva Amann
  • RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gargarin – Rene Nuijens
  • School of Shock – Steven Dorrington
  • The Actor – Narelle Nash

 

 

    Best Student Film or under 21

  • Hostages – Rebecca Winkler
  • Piotr Zuza Kopacka
  • The Messenger – Hansel Rodrigues
  • There Was a Place – Irene Garcés
  • Vanilla Sunday – nicole westpfel

 

 

    Best Music Video

  • 3 Years in 3 Minutes, a Hand Travels the World – Alan Wurman
  • Blue Train – Lee Squires
  • Everybody Dances to Techno – Prateek Sethi
  • Supermotor – Bastien Bron
  • Taste of Night – Liudmila Komrakova

 

 

    Best VR Film

  • Fair Coffee – Travis Lacy
  • Lion 360 – Martin Edström
  • The Wall VR – Claudio Lai

 

 

    Best Director

  • Asset Management – Ewan Fletcher
  • Gaslighting – Tina Matzat
  • Longing – Joey Chan
  • Motherhood – Alasdair Mackay
  • MUM – Akash Mihani

 

 

    Best Cinematography

  • DE LUSIONAL BLOOM -Tom motarski
  • EXILIUM – Andreas Psaltis
  • Rendez-Vous – Jimmy Boutry

 

 

    Best Dialogue

  • Asset Management – Ewan Fletcher
  • MUM – Akash Mihani
  • The Actor – Narelle Nash
  • When The Sea Gulls – Alasdair Killin

 

 

    Best Editing

  • 3 Years in 3 Minutes, a Hand Travels the World – Alan Wurman
  • Charlotte – Anthony Thornton-Hopwood
  • Stretching a Daily Life – Nenad Nedeljkov

 

 

    Best Original Content

  • Charlotte – Anthony Thornton Hopwood
  • Goldfish – John Rees
  • Ukrainian Makeup History – Sasha Brova

 

 

    Best Actor

  • Asset Management – Ewan Fletcher (Stephen Kerr)
  • Longing – Joey Chan
  • Screen Cowboy – Morgan Guering
  • Thomas – Daniel Lewis

 

 

    Best Actress

  • Gaslighting – Tina Matzat
  • Motherhood – (Rebecca Yeo) Alasdair Mackay
  • MUM – Akash Mihani

 

 

    Best Extreme Short Under 1:30 Mins

  • A City Ball – Miguel Mouchess
  • Distractions – Isaac Williams
  • MONDAY – Camelia Cazan

 

 

    Best Standard Short Under 24 Mins

  • Dad – Peter Davies
  • Late Show – Lorenzo Tardella
  • MUM – Akash Mihani
  • Till The Sun Comes in The Sky – Alexe Landgren

 

Would you like to sponsor an award?

 

The Nottingham International Microfilm Festival is organised by Cloud 9 Event Management on behalf of the Nottingham Screen Partnership, Nottingham City Council, The University of Nottingham, Nottingham Trent University, Confetti Media and New College Nottingham.

 

The Nottingham International Microfilm Festival 2018

c/o Cloud 9 Event Management Ltd

Rosewood House | 84a Main Road | Radcliffe on Trent | Nottingham NG12 2BQ

+44(0) 115 9333811 E. NIMFestival@mail.com / paula@cloud9em.co.uk

 

The Festival this year is part of the Nottingham Media Festival which also includes The Fresh Creative Awards, The VR Expo & Awards, The Short Film Show Awards, Lego Legends Competition and a unique SLICE Programme for Students.

For additional information please see https://www.nottinghammf.co.uk/